Radiowy zegar astronomiczny Delta Dore Tyxia 258

Najważniejsze funkcje inteligentnego domu

Jedną z najczęstszych funkcji wykorzystywanych w automatyce domowej jest inteligentne sterowanie roletami i oświetleniem. Rolety automatycznie się otwierają razem z sygnałem naszego budzika, a zamykają gdy tylko zacznie się robić ciemno. Oświetlenie ogrodowe włącza się automatycznie o zmierzchu, aby zgasnąć wraz ze świtem. Dekoracje świąteczne które załączają się automatycznie o zadanych porach… Za tego typu funkcjonalności odpowiada tzw. zegar astronomiczny.

Co to jest zegar astronomiczny? Jest to zegarek z kalendarzem który wie o której godzinie danego dnia wzejdzie i zajdzie słońce bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych czujników. Wystarczy wprowadzić współrzędne GPS naszej lokalizacji oraz aktualną datę i godzinę.

Tylko to, czego potrzebujemy

Do tej pory aby spełnić te warunki to trzeba było zawczasu okablować odpowiednie obwody i połączyć je z czujnikami zmierzchowymi lub skomplikowanym programatorem astronomicznym umieszczanym w rozdzielnicy elektrycznej. Ostatnio na rynku pojawiły się bezprzewodowe systemy inteligentnego domu, ale większość z nich wymaga zakupu drogiej centralki sterującej. W przypadku gdy chcemy obsłużyć same rolety, kilka lamp na ogrodzie albo oświetlenie szyldu i witryny sklepowej, centralka mocno podwyższa koszt całej inwestycji.

Naprzeciw takim potrzebom wyszła francuska firma Delta Dore, która oferuje bezprzewodowy system inteligentnego domu o unikalnej architekturze. System Delta Dore jest wzorowany na rozwiązaniach KNX, czyli pełnym rozproszeniu. Za konkretne funkcje odpowiadają odpowiednie, dedykowane urządzenia. Dzięki temu zyskujemy duży poziom bezpieczeństwa (w przypadku awarii termostatu nadal działa nam oświetlenie razem ze scenami) oraz możliwość budowania bardzo prostych i funkcjonalnych systemów.

Radiowy zegar astronomiczny

Przykładowym elementem systemu automatyki domowej Delta Dore jest bezprzewodowy zegar astronomiczny, którego najczęściej wykorzystywaną funkcją jest centralne sterowanie roletami. Może pracować w pełni autonomicznie, lub stanowić część większego systemu inteligentnego domu, gdzie możemy sterować jego ustawieniami z poziomu urządzeń mobilnych (tablety i smartfony Apple oraz Android) lub dotykowych paneli naściennych.

Zegar astronomiczny jest zasilany za pomocą 2 baterii AAA i można go zamocować lub postawić w dowolnym miejscu. Konfiguracja jest bardzo prosta i przypomina konfigurację standardowych termostatów naściennych występujących w każdym domu.

Możliwości zegara astronomicznego Delta Dore

Zegar astronomiczny jest bardzo uniwersalnym urządzeniem wyposażonym w kilka trybów pracy:

1. Sterowanie manualne

W tym trybie nasze urządzenie działa jak centralny sterownik rolet lub grupowy włącznik oświetlenia. Po naciśnięciu przycisków „+” i „-” będziemy mogli zamknąć lub otworzyć rolety, bądź zgasić czy zapalić wybrane lampy.

2. Standardowy harmonogram tygodniowy

W tym trybie ustalamy tygodniowy harmonogram pracy wybranych urządzeń, osobno na każdy dzień. Dzięki temu nasze rolety otworzą się i zamkną o stałych godzinach.

3. Harmonogram tygodniowy z uwzględnieniem wschodu i zachodu słońca

Tryb astronomiczny jest bardzo rozbudowany i umożliwia budowanie zaawansowanych harmonogramów. Na przykład nasze rolety otworzą się automatycznie o godzinie 7 rano od poniedziałku do piątku, ale tylko latem gdy jest jasno. W przypadku gdy o 7 rano jest jeszcze ciemno, rolety otworzą się po wschodzie słońca. Zamknięcie rolet nastąpi automatycznie tuż po zmroku, niezależnie od pory roku i dnia tygodnia.

4. Tryb symulacji obecności

Bardzo ciekawa funkcja, umożliwiająca wprowadzenie losowych zmian w harmonogramie tygodniowym. Przykładowo na czas naszego wakacyjnego wyjazdu możemy ustawić automatyczne załączenie wybranych lamp między godziną 17 i 18, a wyłączenie między godziną 22 i 23. Pozwala to skutecznie udawać obecność domowników.

Zdjęcia:

bezprzewodowy zegar astronomiczny delta dore tyxia 258

Bezprzewodowy zegar astronomiczny Delta Dore Tyxia 258 – można go postawić na stoliku, np. przy łóżku

bezprzewodowy zegar astronomiczny delta dore tyxia 258

Po zdjęciu tylnej zaślepki pełniącej rolę „nóżki” widać otwory montażowe do zawieszenia na ścianie lub zamocowania na puszce podtynkowej.

bezprzewodowy zegar astronomiczny delta dore tyxia 258

Pod ramką ozdobną z przodu kryje się zasilanie, czyli dwie baterie AAA (dołączone do zestawu).

bezprzewodowy zegar astronomiczny delta dore tyxia 258

Zegar astronomiczny łączy się bezprzewodowo z modułami sterującymi danym urządzeniem (np. rolety czy oświetlenie ogrodowe). Moduły sterujące wkłada się do puszek podtynkowych, pod standardowe włączniki naścienne lub gniazdka elektryczne (nie ma potrzeby wymiany posiadanego osprzętu naściennego).

bezprzewodowy zegar astronomiczny delta dore tyxia 258

Dopuszkowe moduły sterujące można dodatkowo zintegrować z pełną gamą innych bezprzewodowych elementów systemu Delta Dore. Na zdjęciu widać dodatkowo czujnik otwarcia okien (kontaktron), poniżej mini pilot do sterowania alarmem i bramami, a po prawej dwa piloty – grupowy oraz pokojowy (do 5 urządzeń typu rolety lub oświetlenie ściemnialne).

Więcej na temat systemu Delta Dore:

Opis sytemu wraz z prezentacją elementów

Katalog Delta Dore (pdf)

Kup zegar astronomiczny Delta Dore w naszym sklepie internetowym

Kup promocyjny zestaw sterowania 5 roletami wraz z zegarem astronomicznym

Podobne Wpisy